Študenti denného štúdia ako SZČO

Autor: Jozef Binder | 10.4.2011 o 22:50 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  2259x

Po trpkej skúsenosti z úvodu tohto roka by som chcel napísať pár slov o tom, ako sa snaží tento štát motivovať študentov k osamostatneniu a podnikaniu.

 

Po trpkej skúsenosti z úvodu tohto roka by som chcel napísať pár slov o tom, ako sa snaží tento štát motivovať študentov k osamostatneniu a podnikaniu.

Myslím si, že SZČO sú neoddeliteľnou súčasťou každej krajiny a malo by byť v záujme štátu podporovať ich, duplom ak sa jedná o krajinu s vysokou nezamestnanosťou. Ćasto sa stáva, že aj absolventi VŠ majú problém si nájsť prácu. A tak dnes už nie je nič nezvyčajné, keď šéfovia firiem sú čerství absolventi našich vysokých škôl, dokonca mnohí z nich sa rozhodli skúsiť svoje šťastie ešte popri štúdiu. K týmto pár patrím aj ja a preto by som chcel uviesť pár postrehov, ktoré podľa mňa značne demotivujú a strpčujú život nám, študentom denného štúdia (v štandardnej dĺžke) ktorí podnikáme alebo by sme chceli začať.

Na úvod by som možno len pripomenul fakt, že ako študenti denného štúdia nemáme nárok na žiadnu podporu od štátu pri začatí podnikania tak, ako ju napr. majú dlhodobo nezamestnaní. S týmto faktom sme sa zmierili a väčšina z nás preto ak chce podnikať sa musí najprv popri štúdiu na nejaký ten čas zamestnať, väčšinou na polovičný úväzok. Keď už sú nasporené nejaké tie peniažky, aj ten nápad už dlhšiu dobu tkvie v hlave, rozhodneme sa zájsť na živnostenský úrad. Od toho čarovného dňa sa z nás stávajú podnikatelia.

Ako to istotne všetci dobre poznáte, tak ako v živote aj v podnikaní to človeku môže vyjsť a aj nemusí. Človek často vrazí do podnikania všetky svoje úspory, o ktoré aj ľahko príde. O to viac to bolí ak ste na ne dreli 2 roky na stavbe alebo za pokladňou v nejakom hypermarkete. A aby toho nebolo dosť, bez ohľadu na to, v akej ste strate si od vás tento štát každý mesiac vypýta 46,06€, ktoré je potrebné odviesť do zdravotnej poisťovne. Pýtam sa: „Kde je spravodlivosť a motivácia?“

Ak by som sa na podnikanie vykašľal, mohol som ušetriť nielen peniaze na podnikanie (ktoré nikdy ľutovať nebudem, pretože neskúsiť by bolo oveľa horšie), ale aj 552,72€, ktoré každý rok budem musieť platiť poisťovni bez ohľadu na to, či budem úspešný, či zarobím 10€ alebo budem v strate. Do 31.12.2010 to fungovalo veľmi jednoducho. Študent bol poistencom štátu aj po tom, čo sa stal SZČO. Štát za neho platil zdravotné odvody až kým študent nezarobil viac ako cca 1700€/rok. Ak zarobil študent viac, odvody si adekvátne zárobku už potom platil sám. Myslím si, že tento systém bol oveľa viac motivačný, a študentov neodrádzal v snahe začať podnikať. Predsa len ak to víde získa na tom aj štát. Čím viac úspešných študentov podnikateľov tu bude tým lepšie. Nerozumiem prečo teda od 1.1.2011 sa rozhodol tento štát hodiť nám polená pod nohy. Povedzme si pravdu, pri štúdiu toho času nazvyš veľa nie je. Na to aby som zarobil 46,06, čo sú len a len odvody a žiadne podnikanie musím chodiť bez mála týždeň do roboty (pri 20hod úväzku a plate cca 2,3€). A potom mám tento jeden týždeň z každého mesiaca len tak venovať štátu. Myslím, že nie som ďaleko od pravdy ak poviem, že tento systém nie je dobrý.

Na záver by som ešte dodal, že mám veľa kamarátov, študentov denného štúdia v štandardnej dĺžke, ktorých práve tento fakt od podnikania odradil, a mnoho z tých, ktorí podnikali, ale nešlo im to až tak dobre a zarábali do 1000€ ročne to radšej vzdali. Napriek tomu, že práve tento rok mohol byť ten, v ktorom by prerazili a priniesli by štátu na daniach oveľa viac, ako prinášajú teraz keď radšej nepodnikajú alebo to robia poza chrbát štátu.

Preto dúfam a verím že tento článok pomôže zmeniť nepriaznivý stav ktorý tu od 1.1.2011 nastal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?